Teglgården
Jens Marius Thomsen, mangeårig potetrådgiver i SAGRO, er også med på besøket. Jens Marius gjør et poeng av at vi nå er kommet til Teglgården. Navnet avslører at her har vært produsert teglstein i eldre tid, ergo er det leire i grunnen. Leirjord er ikke vanlig i denne delen av Danmark, det er sandholdig jord som dominerer. Forholdene ligger derfor godt til rette for stivelsespotet, som trenger lang vekstsesong og høstes langt utover i oktober og inn i november. Jens Marius understreker at det er en krevende øvelse å få gode avlinger på slik jord. Det kreves mye gjødsel og mye vann gjennom hele vekstsesongen.

"Det er ikke flere skudd i børsen”
Både Kristian og Jens Marius snakker varmt om vekstskifte. Vi forstår at det nærmest er et krav om tre potetfrie år ved kontraktdyrking til KMC. For Kristian sin del går dette greit med et årlig areal på ca. 2000 daa stivelsespoteter. I tillegg har han 200 daa egen oppformering av settepoteter. Resten av arealet brukes til 5500 daa vårbygg og “en lille smule” raigrasfrø. Årets byggavlinger er gode, ca. 800 kg/daa, men prisene er lave. “Det er ikke penger i bygg i år”, sier Kristian, uten å gå nærmere inn på kalkylen. Han vil helst snakke om potetproduksjonen, og det liker vi.
Ferden går ut i potetåkeren. Det er Ydun, Kuras og Allstar som er hovedsortene. “Ydun er best på den ringe sandjord”, mener Kristian. Plantene står meterhøye, og ansettet er godt. Vitebegjærlige rådgivere fyrer løs med spørsmål om gjødsling, jordarbeiding, setteavstand, settedybde, beising, ugrasbekjempelse, bladgjødsling, skadedyr, tørrflekksjuke og sist, men ikke minst: tørråte!
Kristian og Jens Marius deler villig av sin kunnskap, og vi registrerer at det ikke er så stor forskjell i agronomien, selv om de naturgitte forholdene er noget annerledes enn hjemme på bjerget.
“Vi kører tørråte en gang per uge, og følger SAGRO sin anbefaling om hvilke midler vi skal blande”, forteller Kristian, omtrent samtidig som vi ser en velvoksen traktor med 36 meter trailersprøyte ta fatt på sin runde i åkrene. Dersom alt går smurt og været ikke skaper problemer blir hele potetarealet sprøytet på én dag!
Jens Marius formidler frustrasjonen som opptar hele potetbransjen i Danmark; det minker på gode tørråtemidler år for år. Siste nytt er at virkestoffet fluazinam (Shirlan) har blitt forbudt, og har sitt siste bruksår i 2026. Giftige nedbrytingsprodukter i grunnvannet er begrunnelsen fra myndighetene. Ranman Top forsvant for flere år siden, og nye midler kommer ikke inn. Det danske ordtaket “Det er ikke flere skudd i børsen” beskriver en veldig vanskelig situasjon for tørråtebekjemping i årene som kommer.
SAGRO
“Femhundredeogfemoghalvtreds tønder per hektar”
Diskusjonen på jordet munner ut i det uunngåelige spørsmålet: Hvor stor blir avlingen her da? Kristian tenker seg litt om før han svarer: “Ja, men nu er det jo lige et par måneder til jeg skal høste, men rundt femhundredeogfemoghalvtreds tønder, det tror jeg nog er mulig!
Det sprer seg umiddelbart litt usikkerhet i rådgiverkorpset, dansk tellemåte og “tøndermål” må konverteres til kjente begreper! Ikke før har vi landet på omlag 5550 kg/daa får vi en presisering fra Kristian om at det egentlig er en stivelsesavling på minst 100 hektokilo per hektar som er målet for arealene under ett. Etter nok en omregning føler vi oss rimelig sikre på at dette tilsvarer 1000 kg stivelse per daa. Jens Marius viser til prøveoppgravinger som SAGRO har utført. Alt tyder på at både avling og spesielt stivelsesprosenten ligger høyere enn normalt, slik at målet til Kristian absolutt bør være innenfor rekkevidde.
Leveringsrettigheter og økonomi
Kristian forteller at det “kører sterkt” for danske stivelsepoteter for tiden. Produksjonen har økt mye på kort tid. KMC omsetter årlig for 2 milliarder DKK og tar markedsandeler i det globale markedet. Fabrikkene utvides og kapasiteten økes.
Utbetalingspris til produsent var i fjor 6,50 DKK per kg stivelse ved AKK Karup. Med 20 % stivelse tilsvarer dette en pris på 2,08 NOK per kilo potet. Vi lar videre sammenligning med norske forhold ligge, men konstaterer at dette prisnivået er historisk høyt i Danmark, og så vidt vi kunne forstå er stivelsespotet en av de få planteproduksjonene man kan tjene penger på for tiden. Det er derfor stort press på å få levere potet til stivelse, men alle produsenter må ha leveringsrettigheter.
Kristian forteller at prisen på leveringsrettigheter har økt betydelig de siste årene, og ligger nå på 3,0 DKK per kilo. Med normalavling blir dette hele 150.000 DKK per hektar, og en slik investering vil nødvendigvis gjøre et stort innhugg i lønnsomhetskalkylen.
